12.1 |
- Som bekant från kapitel 7 blir det varmt då man
löser svavelsyra i vatten. Reaktionen är exoterm.
- energi måste tillföras för att reaktionen skall
ske. Reaktionen är endoterm.
- Energi i form av solljus måste till för att fotosyntesen
skall äga rum. Reaktionen är endoterm.
|
12.2 |
Se lärobokens svar och anvisningar.
Se även http://www.liber.se/mnt/kemi/Index/ |
12.3 |
Det angivna värdet på ΔH gäller
för då två mol väte reagerar och bildar två
mol vatten i flytande tillstånd. Tecknet på ΔH anger
att reaktionen är exoterm. c) är alltså det felaktiga
svaret. |
12.4 |
Reaktionsformeln 3C(s) + 2Fe2O3(s) + 500 kJ
4Fe(s) + 3CO(g) innebär att ΔH för denna reaktion är
500 kJ och gäller för att 2 mol Fe2O3
reduceras. Då en mol Fe2O3 skall reduceras
blir ΔH = 250 kJ. |
12.5 |
Problemet går ut på att beräkna den energimängd
som frigörs då en mol NaOH löses i vatten.
Man vet att då
20g |
 |
=0,500 mol NaOH |
löses i 1,00 kg vatten stiger temperaturen från 20,2°
till 25,2o°.
Detta innebär att det frigörs 4,1· (25,2-20,2)·(1000
+20) J = 20910 J
Då en mol NaOH löses frigörs 2·20910 J = 41820
J = 42 kJ.
Svar ΔH = -42 kJ
|
12.6 |
Antag att temperaturstegringen är x°.
100g NH4NO3 |
 |
mol=1,25mol |
Enligt formeln upptas 26,5 kJ då 1,0 mol NH4NO3 löses. Då 1,25 mol löses upptas 1,25·26,5 kJ
= 33,1 kJ = 33.1 · 103 J.
Lösningens massa är 100 g + 1000 g = 1100 g.
4,1 · x · 1100 = -33,1 · 103 x = -7,3
Svar: Lösningens temperatur blir 12,7°
Se även http://www.liber.se/mnt/kemi/Index/
|
12.7 |
- Förutom 100 g vatten så det är 0,1 mol NH4Cl som
tar upp värme. Börja med att ta reda på hur mycket 0,1 mol NH4Cl
väger.
M = 14,0 + 4×1,0 + 35,5 = 53,5 g/mol
0,1 mol NH4Cl väger 5,35 g.
Lösningens massa är 100 + 5 = 105 g
Temperatursänkningen är 25,0° - 21,0° = 4,0°
Upptagen energi 4,1× 4,0 × 105 J = 1722 J
Då 1 mol NH4Cl löses upptag 10 × 1722 J = 17220 J =
17 kJ
Svar: ΔH = 17 kJ/mol
- Se lärobokens svar och anvisningar.
|
12.8 |
Då 1,0 g hexan förbränns avges 48,3 kJ.
En mol hexan har massan 6·12 + 14·1,0 = 86,0 g
Förbränningsentalpin är entalpiändringen då
1,0 mol hexan förbränns avges 86,0·48,3 kJ = 4153
kJ
Svar: ΔH = 4,15 · 103 kJ |
12.9 |
- Se lärobokens svar och anvisningar.
- 1,00 dm3 heptan har massan 680 g (densiteten är
0,68 kg/dm3).
Molmassan för heptan är 7·12,0 + 16·1,0
= 100 g/mol.
ΔHc = -4853 kJ/mol
Den frigjorda energin då 680 g heptan förbränns
är
 |
·4853=33000 kJ |
Svar: 33 . 103 kJ frigörs
- Antag att volymen V dm3 metanol går åt
Mmetanol = 12,0 + 4·1,0+ 16,0 = 32,0 g/mol
V dm3 metanol väger V·0,79·1000
g |
 |
Antal mol metanol |
 |
=24,6·V mol |
Värmemängden som frigörs då denna mängd
metanol förbränns är 24,6·V·715 kJ
= 17651·V kJ. Detta skall vara lika med den energi som frigörs
då 1 dm3 heptan förbränns.
17651·V = 33000
V = 1,87
Svar: 1,9 dm3 metanol åtgår.
Se även http://www.liber.se/mnt/kemi/Index/ |
12.10 |
Då bindningsstyrkan ökar i en molekyl blir den allt stabilare
och får en lägre energi. Härav följer då,
att om reaktanterna i en process är energirikare än produkterna,
så har reaktanterna svagare bindningar än produkterna. |
12.11 |
Se lärobokens svar och anvisningar |