Lokal pedagogisk planering åk8 2017 BILD
Me, my Selfie and I.
Syfte med arbetsområdet: Att utifrån sin egen ”selfie”, det moderna självporträttet, närma sig två traditionella tekniker. Blyertsteckning och linoleumtryck.
Mål – Kunskaper att utveckla:Att ta ett eget självporträtt i fotografi, välja ut det, skicka in det och sedan jobba grundligt med den valda bilden i två olika traditionella tekniker. Genom att genomarbeta ett självporträttsmotiv når eleverna kunskaper om det traditionella avbildandet och digital bildframställning.
Material: Mobilkamera (eller Bildens ipad), papper, blyerts, linoleum redskap, valsar, tryckfärg, etc.
Genomförandet: Din uppgift är att utifrån din egentagna selfie göra två bilder.
I den första så ska du teckna av din selfie så noga som möjligt i blyerts. Din bild ska ha olika valörer som du får om du trycker olika hårt med olika mjuka pennor. Du får använda ljusbord och fönster för att kalkera om du vill, annars kan du använda dig av metoder för avbildning som jag gått igenom på tavlan. Syfta, mäta och förstora om du vill.
I den andra så ska du förenkla din teckning och välja ut de mest väsentliga delarna ur teckningen och skissa upp på en linoleumplatta och sedan skära ur dem med speciella verktyg.
Viktigt att du skär bort från dig och dina fingrar (inte mot.) Det du skär bort blir vitt om du trycker på vitt papper och allting blir spegelvänt!
Sedan kommer vi att lära oss att trycka linoleumtryck med en speciell teknik och laborera med olika färger och underlag.
Du ska ha en blyertsbild och minst två tryckta linoleumbilder när kursen är klar.
Vi kommer att bedöma:
|
E |
C |
A |
|
Du kan skapa enkla bilder som berättar och visar vad någon har varit med om och vad någon tycker. Du gör budskapet tydligt på ett ganska bra sätt. |
Du kan skapa utvecklade bilder som berättar och visar vad någon har varit med om och vad någon tycker. Du gör budskapet tydligt på ett bra sätt. |
Du kan skapa välutvecklade bilder som berättar och visar vad någon har varit med om och vad någon tycker. Du gör budskapet tydligt på ett mycket bra sätt. |
|
Du kan använda olika tekniker, verktyg och material på ett ganska bra sätt. Du prövar på ett ganska bra sätt hur de kan användas tillsammans för att skapa olika uttryck i dina bilder. |
Du kan använda olika tekniker, verktyg och material på ett varierat och bra sätt. Du prövar på ett bra sätt hur de kan användas tillsammans för att skapa olika uttryck i dina bilder. |
Du kan använda olika tekniker, verktyg och material på ett varierat och mycket bra sätt. Du prövar på ett mycket bra sätt hur de kan användas tillsammans för att skapa olika uttryck i dina bilder. |
|
Du kan sätta ihop former, färger och bildkompositioner på ett ganska bra sätt i dina bilder. |
Du kan sätta ihop former, färger och bildkompositioner på ett bra sätt i dina bilder. |
Du kan sätta ihop former, färger och bildkompositioner på ett mycket bra sätt i dina bilder. |
|
Du kan hjälpa till att utveckla idéer inom olika områden. Du återanvänder bilder från förr och nu och omarbetar andra idéer och material som finns för att inspirera till skapande. |
Du kan utveckla egna idéer som du fått hjälp med att komma fram på inom olika områden. Du återanvänder bilder från förr och nu och omarbetar andra idéer och material som finns för att inspirera till skapande. |
Du kan utveckla egna idéer inom olika områden. Du återanvänder bilder från förr och nu och omarbetar andra idéer och material som finns för att inspirera till skapande. |
|
Du kan hjälpa till med att ge förslag på och välja arbetssätt som gör att ditt arbete med att skapa bilder går framåt. |
Du kan ge förslag på och välja arbetssätt som efter någon förbättring gör att ditt arbete med att skapa bilder går framåt. |
Du kan ge förslag på och välja arbetssätt som gör att ditt arbete med att skapa bilder går framåt. |
|
Du kan redovisa dina bilder och anpassa redovisningen till budskap och situation på ett ganska bra sätt. |
Du kan redovisa dina bilder och anpassa redovisningen till budskap och situation på ett bra sätt. |
Du kan redovisa dina bilder och anpassa redovisningen till budskap och situation på ett mycket bra sätt. |
|
Du kan ge enkla omdömen om hur du har arbetat. Du ger exempel på hur uttryck, innehåll, funktion och kvalitet hänger ihop med varandra på ett enkelt sätt i ditt bildarbete. |
Du kan ge utvecklade omdömen om hur du har arbetat. Du ger exempel på hur uttryck, innehåll, funktion och kvalitet hänger ihop med varandra på ett utvecklat sätt i ditt bildarbete. |
Du kan ge välutvecklade omdömen om hur du har arbetat. Du ger exempel på hur uttryck, innehåll, funktion och kvalitet hänger ihop med varandra på ett välutvecklat sätt i ditt bildarbete. |
|
Du kan förstå bilder och andra verk från förr och nu. Du diskuterar på ett enkelt sätt hur de hänger ihop med dina erfarenheter, andra verk och händelser i omvärlden. |
Du kan förstå bilder och andra verk från förr och nu. Du diskuterar på ett utvecklat sätt hur de hänger ihop med dina erfarenheter, andra verk och händelser i omvärlden. |
Du kan förstå bilder och andra verk från förr och nu. Du diskuterar på ett välutvecklat sätt hur de hänger ihop med dina erfarenheter, andra verk och händelser i omvärlden. |
|
Du kan beskriva uttryck, innehåll och funktion i bilder och andra verk på ett enkelt sätt. Du använder ord som hör till ämnet på ett ganska bra sätt. |
Du kan beskriva uttryck, innehåll och funktion i bilder och andra verk på ett utvecklat sätt. Du använder ord som hör till ämnet på ett bra sätt. |
Du kan beskriva uttryck, innehåll och funktion i bilder och andra verk på ett utvecklat sätt. Du använder ord som hör till ämnet på ett mycket bra sätt. |